fbpx
E Fundit

Poezi

Komedia Hyjnore – Dante Aligeri, Analiza dhe Vepra e Plote!

komedia hyjnore

Njohuri mbi Dante Aligerin Rreth periudhës kur jetonte Dante Dante ishte poeti i fundit i Mesjetës dhe njëkohësisht poeti i parë i Kohes së Re. Vepra e tij kishte një karakter kontradiktor. Atdheu i tij ishte Italia, vendi më i përparuar i Europës mesjetare, ku më parë u zhvillua kapitalizmi, qendër e lulëzim tregtie, ku zotërimet feudale u zëvendësuan me …

Lexo më shumë »

Populli – Këngë të epikës legjendare Shqiptare, Analize e plotë!

Eposi i Kreshnikëve Epos legjendar i perbërë nga kenge të ndryshme epike, ku kengët kryesisht shoqërohen me lahutë.Në qëndër qëndrojnë dy vëllezürit: Muji dhe Halili. Ngjarjet zhvillohen ne periudhen para dhe pas-osmane. Territoret e përmendura perfshijne krahinat verilindore, si Malësinë e Madhe, Dukagjinin, Nikaj-Merturin, Malesinë e Gjakovës, etj   Motivet: Rezistenca për ruajtjen e trojeve, bjeshkëve, kullotave, shtepive, nderit e …

Lexo më shumë »

Ismail Kadare – Ca pika shiu ranë mbi qelq, Analize e plote!

Vecori të stilit të Kadaresë Poet modern. Përdor shumëkuptimësinë. Lirikat e tij kryesisht janë: Simbolike, erotike, lirike Tipare: humanizmi, universaliteti, neologjizmat. Mbështetja në kulturën, psikologjinë dhe filozofinë e popullit. Proza e tij është origjinale, me frymë të re qytetëruese dhe me konceptime të reja. Në qendër të poezisë së tij vendoset njeriu I shekullit të ri, shqiptar ose evropian, por …

Lexo më shumë »

Lasgush Poradeci – Lirika, Analizë e veprës!

Lasgush Poradeci është një nga perjaqesuesit më të mëdhenj të letërsise moderne shqipe, i vlerësuar nga kritika shpesh si romantiku i fundit shqiptar. Llazar Gusho (Pogradec, 27 dhjetor 1899 – Tranë, 12 nentor 1987) i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e perkthyes shqiptar.Lindi ne qytetin buzë ligenit të Ohrit në familjen e Sotir Gushos. I ati, si arsimdashës …

Lexo më shumë »

Lulet e verës – Naim Frashëri, Analizë e veprës!

Vëllimi përmban 16 poezi lirike, si dhe poemthin erotik “Bukuria”, vlerësuar si vellimi më i mire i Naimit. I pari qe krijoi në letërsinë shqiptare poezinë e mirëfilltë filozofike.Eshte cilesuar si poeti kombëtar shqiptar, per shkak të ndikimit qe pati tek populli. Edhe pse dy poemat e gjata janë  me karakter epik, Naimi ështe poet lirik. Tematika e veprës se …

Lexo më shumë »

Mrizi i Zanave – Gjergj Fishta, Analize e vepres!

Mrizi i Zanave, u botua për herë te pare me 1913 nga shtypshkronja “Nikaj” ne Shkoder dhe permbante gjithsej 8 poezi lirike. Botimi i dyte i vepres u be me 1924, nga shtypshkronja “Zonja e paperlyeme”, po ne Shkoder. Perveç poezive Fishta perfshiu ne te edhe melodramen “Shqyptari i qytetnuem” dhe tragjedinë “Juda Makabe”. Me 1930 doli botimi i trete …

Lexo më shumë »

Vargjet e Lira – Migjeni, Analiza dhe Vepra e plote!

Vargjet e Lira - Migjeni - Analiza dhe vepra e plote vetem ne www.alkimistet.com

Permbledhje rreth jetes se Migjenit Lindi në Shkodër më 13 tetor 1911. Pas kryerjes së shkollës fillore, gjysmë të mesme dhe seminarit ortodoks, punoi si mësues në fshatin Vrakë, në Shkodër dhe në Pukë. Migjeni solli elemente të reja në letërsinë shqipe, sidomos në pasqyrimin ekzistencial të jetës së njerëzve të varfër. Poet dhe prozator shqiptar i shquar i vitit …

Lexo më shumë »

Kenget e Milosaos – Jeronim de Rada – Analize e plote!

Analize e vepres "Kenget e Milosaos" vetem tek www.alkimistet.com

1) Tematika tek Kenget e Milosaos Tek Kenget e Milosaos kemi temen e dashurise dhe ideja qe krijohet nga kjo veper eshte se dashuria e vertete ia del te triumfoje mbi te gjitha paragjykimet, thashethemet apo edhe mbi diferencat klasore dhe te gjitha konfliktet qe keto te fundit krijojne. Shpeshhere dashuria per atdheun duket sikur del mbi dashurine e Milosaos per …

Lexo më shumë »

Iliada – Homeri, Analize e plote e vepres!

Iliada - Analize e plote e vepres vetem ne alkimistet.com

1) Tematika e veprës Iliada Tema kryesore tek Iliada është konflikti midis Akilit dhe Agamemnonit. Vepra fillon me rrëfimin e grindjes së Akilit me kryekomandantin Agamemnon, duke i cuar grekët në një humbje të sigurtë dhe përfundon kur zgjidhet ajo. Kujtojmë vargjet e para “Këndo hyjneshë merine e Akil Pelidit…”. Gjithashtu si temë kryesore mund të themi që është edhe …

Lexo më shumë »
12Vite.com

– Kursi i plotë i “Matematikës” me 50 orë mësimore video të regjistruara, nga 5000 LEK, ju e përfitoni për 3500 LEK për ditët e mbetura para vitit të ri shkollor! (së bashku me testet)